Prekių katalogas

Grybavimo sezonas pačiame įkarštyje, tačiau azarto apimti grybautojai, riešutautojai ar šiaip poilsiautojai neturėtų pamiršti saugotis vis dar alkanų erkių. Klaidinga manyti, kad erkės įsisiurbia tik pavasarį: Lietuvoje aktyvusis erkių periodas trunka nuo kovo pabaigos iki lapkričio vidurio. Antrasis erkių aktyvumo laikotarpis,

kaip ir tikrasis sergamumo pikas, fiksuojamas rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais. Rudenį joms reikia pasimaitinti, daugintis ir peržiemoti.

Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos pateikiami duomenys rodo, kad rugsėjį, palyginus su liepos ar birželio mėnesiais, erkiniu encefalitu sergama beveik 3 kartus, o Laimo liga - apie pusantro karto dažniau. Pradėjus lyti žmonės patraukia į miškus, todėl padidėja tikimybė susitikti erkes bei susirgti jų platinamomis ligomis: grybautojai skundžiasi erkių randantys ne tik ant kūno, bet ir krepšiuose.

Specialistų teigimu, nuomonė, kad šiemet po šaltos žiemos erkių bus mažiau, neteisinga. Šių metų pirmojo pusmečio statistika – rekordinė: per pirmąjį šių metų pusmetį mūsų šalyje užregistruota 57 proc. daugiau erkinio encefalito ir 37 proc. daugiau Laimo ligos atvejų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. O pernai erkiniu encefalitu užsikrėtė beveik tris kartus daugiau žmonių nei 2008-aisiais: 2009 m. užregistruota 617 erkinio encefalito ir 3600 Laimo ligos atvejų, o 2008 m. – atitinkamai 220 ir 1153 atvejų. Anot specialistų prognozių, šiemet užsikrėtųsiųjų erkių platinamomis ligomis skaičius turi visas galimybes didėti: taupydami žmonės pagaili pinigų ne tik skiepams, bet ir apsaugos priemonėms, be to, daugėja uždarbiaujančių grybaujant.

Erkės aktyvios, kai vidutinė temperatūra siekia 7 laipsnius šilumos. Maisto - žmogaus ar gyvūno kraujo - jos ieško iki pat vėlyvo rudens, šalnų. Kraujas reikalingas erkės vystymuisi. Jos įsisiurbimas pavojingas visose vystymosi stadijose: kiaušinėlio, lervos, nimfos ir suaugusios erkės. Lerva ir nimfa maitinasi pavasarį ir vasarą, suaugusi erkė - vėlyvą rudenį.

Iš kairės į dešinę: nimfa, suaugęs patinėlis, suaugusi patelė

 

Erkės paplitusios ten, kur auga mišrūs lapuočiai, daugiausia jų miškų pakraščiuose. Tačiau alkanos kraujasiurbės braunasi ir į miesto teritorijas, parkus ar sodus, net daugiabučių kiemus – jas gali atnešti paukščiai, gyvūnėliai.

eiksmingiausia gynyba nuo ligos - jos prevencija, tad reikia būti atidiems ir vengti vietų, kur galima sutikti erkių: pamiškių, aukštos žolės. Nors specialistai teigia, geriausiai nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai, bet nuo Laimo ligos vakcinos nėra, tad belieka saugotis tinkamai apsirengus ir naudojant erkes atbaidančias priemones - repelentus, skirtus rūbams ar kūnui. Svarbu tinkamai juos pasirinkti, nes ne visi yra tikrai veiksmingi. Kokybiški repelentai turi pasižymėti kuo mažesniu poveikiu pačiam žmogui ir kuo ilgesniu veikimo laiku. Jei preparato sudėtyje yra organinių chloro, fosforo junginių bei karbamatų, didelių dietiltuloamido ir dimetilftalato dozių, rekomenduojama jo purkšti tik ant rūbų, ne ant plikos odos. Vaikai yra jautresni tokiems dalykams, tad derėtų paieškoti specialiai jiems skirtų priemonių. Vengiantys chemikalų turėtų pasidairyti vaistinių ir parduotuvių lentynose natūralių, nealergizuojančių priemonių.

Neverta taupyti apsaugos priemonių sąskaita: kokybiški repelentai dešimteriopai pigesni, nei tyrimai, ligos gydymas ir reabilitacija. Paskaičiuokime: įsisiurbus erkei, tyrimas (bent jau poliklinikoje) kainuoja 61 litą. Jei tyrimo rezultatas teigiamas, erkinio encefalito atveju gydymas ligoninės stacionare gali užtrukti keletą savaičių, po to - sveikimas, kuris gali trukti metus, pusantrų. Laimo ligos atveju teks gerti antibiotikus (mažiausiai 15 litų), po jų kurso - pakartotiniai kraujo tyrimai. Dar 61 litas. Be to, kadangi antibiotikai be ligų sukėlėjų žudo ir natūralią organizmo florą, reikės vartoti apsauginius preparatus, gelbstinčius virškinamąjį traktą nuo išsekimo. Juk po antibiotikų kurso organizmas smarkiai nusilpsta ir tenka iš naujo atkurti bakterinę mikroflorą. Taigi, sutaupius kokybiškų repelentų sąskaita, išlaidos vėliau gali padidėti dešimteriopai. Tad geriau saugotis erkių ir jų platinamų ligų, nei vėliau vargti eilėse prie gydytojų kabinetų ar ilgai gydytis.

„Juaros“ specialistai pataria rinktis ne tik efektyvias, bet ir nekenksmingas žmogui (ir, svarbiausia, vaikams bei nėščiosioms) NATURA HOUSE purškiamas ir tepamas priemones nuo erkių ir uodų. Iš natūralių žaliavų sukurtos priemonės net mažyliams, nedirginančios jautrios vaikų odelės, jas galima naudoti kūdikiams jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Repelentų galiojimo laikas gan ilgas, iki 2 metų, tad bus galima panaudoti ir ateinančiais metais, juolab, kad jie veiksmingai atbaido ir uodus. Priemonės pagamintos vien iš natūralių žaliavų (arti 100 %) - raudonstiebių snapučių, citrinžolės eterinių aliejų. Natura House repelentų galima įsigyti Juara krautuvėlese Vilniuje ir Kaune ir www.juara.lt.

 

Platinti bei kitaip publikuoti nuotraukas bei kitą medžiagą be raštiško administracijos sutikimo griežtai draudžiama!

  • Bendraukime

    PRENUMERUOKITE NAUJIENLAIŠKĮ
    Ir gaukite 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui

    Prenumeruoti