Masažas atsirado gilioje senovėje ir formavosi kartu su kitais liaudies medicinos metodais. Jį mokėjo daryti beveik visos tautos ir gentys. Indijoje masažas buvo taikomas visais gyvenimo atvejais: susirgus, įkandus gyvatei, nuvargus, po traumų (sumušimų, patempimų, išnirimų ir lūžimų).
Egipte masažas buvo žinomas dar priesš mūsų erą. Apie tai liudija įvairių masažo būdų pavaizdavimas papirusuose, ant bareljefų, puošusių faraonų rūmus. Tuo metu jau buvo žinomas porinis masažas (kai dviese masažuoja vieną), kuris ir dabar praktikuojamas daugelyje šalių. Pirmuoju masažo žiūrovu buvo Herodotas (484-425 m.pr.m.e.), kuris pats nuolat masažuodavosi ir buvo puikaus fizinio sudėjimo. Jis vienas pirmųjų bandė išaiškinti masažo įtaką įvairių ligų gydymui. Ypač didelis indėlis masažo formavimesi priklauso medicinos tėvui Hipokratui (459-377 m.pr.m.e.) Jo posakis „Gydytojas privalo turėti daugelio sričių, tarp jų ir masažo, patyrimą“. Jis yra masažo, kaip gydymo metodo, pradininkas Europoje.
Masažai atliekami pagal šias metodikas:
Gydomasis masažas
Gydomasis masažas taikomas įvairioms ligoms gydyti, pažeistoms organizmo funkcijoms atkurti bei normalizuoti. Jis pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą, sumažina skausmą ir raumenų hipertonusą, atkuria sąnarių funkciją.
Kartu su gydomuoju masažu gali būti taikoma manualinė terapija.
Taškinis masažas
Masažo metu pirštų galais masažuojami biologiškai aktyvūs taškai. Darant taškinį masažą organizme susidaro ryškūs pakitimai: pagerėja kraujo apytaka, reguliuojama vidaus sekrecijų liaukų veikla, gerėja medžiagų apykaita, sumažėja skausmai, nervinė įtampa, raumenų tonusas, taip pat ramina arba stimuliuoja vegetacinę nervų sistemą.
Segmentinis masažas
Segmentinis masažas taikomas įvairių ligų ir traumų gydymui. Masažas pagrįstas tuo, kad žmogaus organai ir funkcinės sistemos glaudžiai tarpusavyje susiję. Darant šį masažą yra masažuojamos priestuburinės nugaros sritys, iš kurių išeina nervinės šaknelės, duodančios atšakas į kūno paviršių ir vidaus oraganus. Žinant, kokius organus dirgina tam tikras nugaros smegenų segmentas ir kokiomis ligomis sergant būna skausmingos kai kurios kūno paviršiaus vietos, masažuojant galima refleksiškai veikti vidaus organus.
Limfodrenažinis masažas
Tai specialus viso kūno masažas, skiriamas ląstelių medžiagų apytakos produktų, toksinų ir skysčių pertekliui pašalinti iš audinių. Atliekant masažą gerėja lastelių aprūpinimas krauju, deguonimi ir maisto medžiagomis, suaktyvėja ląstelių atsinaujinimo procesai, pašalinamos nenaudingos medžiagos.
Masažas gali būti daromas kaip procedūrų kursas po įvairių susirgimų, nervinių stresų, plastinių veido ir kūno operacijų, esant „sunkių kojų“ sindromui. Limfodrenažinis masažas kartu su kompresiniu aprišimu taikomas po onkologinių operacijų susidarius limfoedemai kojose arba rankose.
Masažas šiltais akmenimis
Masažas šiltais akmenimis siejamas su indų ir šamanų kultūromis, tačiau išliko iki mūsų dienų, nes harmonizuoja teigiamos energijos tėkmę, atpalaiduoja raumenis, stimuliuoja imuninę sistemą, gerina kraujotaką, medžiagų apytaką ir toksinų šalinimą.
Masažui naudojami šlifuoti vulkaninės kilmės akmenys iš Havajų, kurie susidarė veikiančių ugnikalnių šlaituose ir ilgainiui atvėso. Jo sudėtyje yra labai daug mineralinių medžiagų, magnio ir geležies. Jie yra nepakartojami ir dėl to, kad ypač ilgai išlaiko šilumą. Akmenų temperatūra persiduoda žmogaus kūnui. Kuo ilgiau laikomi akmenys, tuo giliau į raumenis prasiskverbia šiluma (net iki 4 cm), aktyvinanti organizmo gyvybines funkcijas. Tose vietose, kur uždėti akmenys, padidėja kapiliarinis kraujospūdis, pagerinantis kraujotaką kraujo sąstovio zonose. Dėl stimuliacijos, detoksikacijos ir paspartėjusios mikrocirkuliacijos pagerėja ląstelių aprūpinimas deguonimi, 10–15% pagreitėja medžiagų apykaita, todėl greičiau šalinami susikaupę šlakai.
Aromaterapinis masažas
Masažas daromas pagal Kinijos tradicijas Chi Nei Tsang. Jis padeda atgauti kūno ir dvasios pusiausvyrą, todėl populiarus ne tik tarp moterų. Jį renkasi ir vyrai.
Masažas atliekamas naudojant specialų taukmedžio sviestą, į kurį įpilami energiją teikiančių aromatinių aliejų koncentratai. Masažas remiasi In ir Yan teorija, kurioje teigiama, kad žmogus yra neatskiriama visatos dalis ir paklūsta jos dėsniams. Kiekviena diena turi varomąją jėgą Yan, kuri vadinama aktyviąja, o po jos seka pasyvioji – In. Labai svarbu išlaikyti In ir Yan pusiausvyrą, tačiau neigiamos emocijos, persidirbimas, netinkama mityba sustabdo gyvybinės energijos tekėjimą, todėl nuo seno Kinijos medicinoje buvo naudojamas aromaterapinis masažas, padedantis išlaisvinti užblokuotą energiją ir harmonizuoti energetinę organizmo funkciją. Po valandos trunkančios procedūros išeisite atsipalaidavę ir energingi.
Anticeliulitinis masažas
Celiulitas būdingas beveik kiekvienai moteriai: tiek jaunai, tiek vyresnio amžiaus, tiek lieknai, tiek apkūnesnei. Celiulitas – tai riebalai, vanduo ir toksinai labai giliai susikaupę odoje. Juos sąlygoja paveldimumas, organizmo hormonų veikla, sėslus gyvenimo būdas bei netaisyklinga mityba. Iš tikrųjų celiulitą pašalinti yra sudėtinga. Masažuojant atliekami specifiniai gilūs judesiai. Po anticeliulitinio masažo kurso pastebėsite pokyčius – oda taps lygesnė, stangresnė ir gražesnė.
Atpalaiduojamasis masažas
Raminantys muzikos garsai, maloni aplinka, mėgstami aromatai ir švelnus masažas – visa tai, ko reikia, kad gerai atsipalaiduotum ir pailsėtum. Darant šį masažą sukuriama ypatinga aplinka, tad nenuostabu, kad klientai iš malonumo užmiega. Valandos ramybės seansas leidžia pajusti tikrą palaimą tiek kūnui, tiek sielai. Kiekvienas klientas pagal pageidavimą gali rinktis ne tik muziką, bet ir mielą aromatą: melionų, snapučių, arbūzų, rožių, levandų, bananų ir kt.
Ajurvedinis masažas „ABJANGA“ ( 4-ių rankų masažas)
Tai masažas, praktikuojamas Indijoje nuo senų senovės. Jis atliekamas 4-iomis rankomis (2-jų asmenų). Šis masažas išvalo kūną nuo šlakų ir toksinų bei atjaunina audinių ląsteles, mažina skausmus, nuima įtampą, stresą ir nuovargį. Klientai pripažįsta, kad šis masažas – palaimos viršūnė, o kai kurie vyrai sako, pasijuntą tarsi būtų tikri sultonai.
Medaus masažas
Gydomosios medaus savybės žinomos taip seniai, kaip Tibeto kraštuose medus yra naudojamas masažo procedūrose. Masažas atliekamas keliomis technikomis – plekšnojant ir aktyviai bei stipriai glostant, taip pat tempimo judesiais. Medaus masažas atstoja viso kūno pilingą. Oda tampa švari, švelni, prisotinta deguonimi ir meduje esančiomis vertingomis maistinėmis medžiagomis. Gilūs masažuotojo judesiai ir medaus tąsumas suaktyvina kraujotaką. Masažas puikiai nuima nuovargį, teikia lengvumo ir gaivumo pojūtį. Po šio masažo kurį laiką visame kūne jaučiama maloni šiluma. Medaus masažas ypač tinka šaltuoju metų laiku kaip profilaktinė priemonė prieš plaučių ligas, bronchitą.