Prekių katalogas

Pernelyg gausus prakaito išsiskyrimas pažastyse vadinamas aksiliarine hiperhidroze. Tai priepuolinio pobūdžio, nekontroliuojamas ir nuo aplinkos temperatūros enepriklausomas sveikatos sutrikimas. Dažniausiai nuo jo kenčia jauni žmonės, kurie dažnai metų metais nedrįsta kreiptis į gydytojus pagalbos. Pacientai gėdijasi, visuomenei trūksta informacijos, todėl neturime tikslių duomenų, kiek žmonių kenčia dėl aksiliarinės hiperhidrozės. Dėl nemalonaus pojūčio dėvėdami nuolat prakaitu permirkusius drabužius jie patiria stresą, o tai sąlygoja dar gausesnį prakatavimą.

Taip susidaro uždaras ratas: prakaitavimas-stresas-prakaitavimas. Padidėjęs prakaitavimas gali būti tuberkuliozės, cukrinio diabeto, hipertireozės, feochromocitomos, Hodžkino ligos požymis. Pagausėjęs prakaitavimas kartais vargina moteris klimakteriniu periodu. Prieš pradedant padidėjusio prakaitavimo gydymą botulino toksino injekcijomis būtina ekskliuduoti šiuos sutrikimus ir jei reikia, pirmiausiai gydyti pagrindinę ligą.

Padidėjusį prakaitavimą galima mažinti įvairiais būdais - autogeninėmis treniruotėmis, aliuminio chlorido tirpalo pavilgais, prakaito liaukų šalinimo operacija ir pan. Botulino toksinas - vaistas, kuris blokuoja mediatoriaus acetilcholino išsiskyrimą nervų ir prakaito liaukų jungtyje ir tokiu būdu stabdo prakaitavimą. Ši blokada nėra amžina, tačiau pakankamai ilgalaikė. Daugelio autorių duomenimis botulino toksino poveikis išlieka iki 14 mėnesių. Po to injekcijas rekomenduojama pakartoti.

Lietuvoje padidėjusio prakaitavimo gydymas botulino injekcijomis taikomas nuo šio vaisto registravimo pradžios - jau keletą metų. Remdamasis savo patirtimi galiu pasakyti, kad šis metodas yra patikimas, nesukeliantis komplikacijų ir ilgalaikis. Savo pacientams siūlau pakartoti procedūrą vėl atsiradus pirmiems gausaus prakaitavimo požymiams, - dažniausiai jie sugrįžta po 8-10 mėnesių. Botulino toksinas padeda ir tiems, kurie skundžiasi padidėjusiu plaštakų ir padų prakaitavimu, tik procedūra šiose zonose (skirtingai nei pažastyse) gana skausminga, todėl atliekama vietiškai nuskausminus.

Prakaitavimo mažinimas botulino toksino injekcijomis gana naujas gydymo būdas, nors jau plačiai taikomas pasaulyje. Medicinoje botulino toksinas vartojamas jau daugelį metų :praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio pradžioje botulizmo bakterijų išskiriamais nuodais pradėta gydyti nervinį akies raumens tiką ir nevalingą vokų trūkčiojimą (Alan B.Scott). Tačiau pirmosios mokslinės studijos apie prakaitavimo gydymą šiuo preparatu spaudoje pasirodė 1994 m. Iki šiol visi autoriai šį metodą vienareikšmiai vertina kaip saugią ir efektyvią gausaus prakaitavimo tramdymo priemonę.

 

Autorius: Vygintas Kaikaris, gydytojas


Šaltinis: manosveikata.lt

  • Bendraukime

    PRENUMERUOKITE NAUJIENLAIŠKĮ
    Ir gaukite 30% nuolaidą pirmam apsipirkimui

    Prenumeruoti